Elektrobicykle – často kladené otázky

O značke / Elektrobicykle – často kladené otázky

Elektrobicykle – často kladené otázky

Aká je vlastne jazda na elektrobicykli?
Jazda na elektrobicykli je príjemne jednoduchá. Stačí systém aktivovať tlačidlom pri riadidlách (alebo na ráme) a šliapnuť do pedálov. Elektromotor jednoducho uľahčuje šliapanie. Pokiaľ túžite po väčšej podpore či výkone, zvolíte si požadovaný režim podpory šliapania. Idete do prudkého kopca a chcete uľaviť svojim nohám alebo zrýchliť? Jednoducho zvoľte vyšší režim.

Ako elektrobicykel funguje? Kde je umiestnený motor s batériou?
Na elektrobicykli, alebo tiež e-biku, sa jazdí rovnakým spôsobom, ako na bežnom bicykli. Elektrický bicykel je však vybavený batériou a stredovým motorom alebo motorom umiestneným v náboji zadného kolesa. Všetko je vzájomne prepojené s ovládacou jednotkou a displejom, ktorý zobrazuje informácie ako je rýchlosť, dojazd a úroveň výkonu. Vďaka integrácii v spodnej rámovej rúrke býva batéria často plne skrytá zraku.

Ako ďaleko ma elektrobicykel dovezie?
Na výdrž batérie má vplyv mnoho faktorov. Pri plnom nabití batérie sa dojazd elektrobicykla pohybujeme medzi 35 a 160 km, a môže byť aj dlhší. Všeobecne platí, že čím viac a intenzívnejšie používate dopomoc elektromotora, tým viac energie spotrebovávate. Práve tento faktor má priamy vplyv na celkový dojazd za asistencie elektrickej pomoci. Je to podobný vzťah ako u najazdených kilometrov na 1 liter benzínu.

Ďalšie faktory ovplyvňujúce dojazd elektrobicyklov sú spojené s prekonávaním rôznych foriem odporu počas jazdy. Patrí sem napríklad jazda do kopca, povrch terénu, šírka a dezén plášťov či hmotnosť jazdca a celkového vybavenia.

TIP: Pre dosiahnutie maximálneho dojazdu voľte optimálnu úroveň dopomoci pre daný terén a priebežne sledujte stav batérie na displeji ovládacej jednotky.

Ako dlho trvá nabitie batérie?
Doba potrebná pre nabitie batérie je závislá od jej veľkosti, kapacity a typu nabíjačky. Súčasťou každého elektrického bicykla je technická príručka poskytujúca informácie o danom elektrickom systéme. Batériu s vyššou kapacitou 625Wh je možné nabiť na 50 % približne za dve hodiny. Plné nabitie pomocou štandardnej nabíjačky trvá päť hodín. S rýchlonabíjačkou potom môžete dobu nabíjania znížiť až takmer na polovicu potrebného času.

Aká je životnosť batérie?
Pri výrobe batérií je kladený dôraz na ich životnosť. Batérie pre elektrobicykle zvládnu viac ako 500 nabíjacích cyklov. Jedná sa o lítiovú batériu podobnú tej, ktorú nájdete vo vašom smartfóne, len o niečo väčších rozmerov. Li-Ion batérie tiež nemajú takzvaný "pamäťový" efekt, takže nie je nutné batériu úplne nabiť alebo úplne vybiť, než ju znova nabijete pred ďalšou jazdou.

Kde si môžem overiť aktuálny dojazd elektrobicykla?
Dojazd alebo vzdialenosť, ktorú môžete uraziť na zostávajúcu energiu v batérii, je možné overiť na displeji umiestnenom na riadidlách alebo dokonca prostredníctvom svojho smartfónu.

Akým spôsobom je možné elektrobicykel dobíjať?
Dobitie elektrického kolesa je ľahké. Batéria sa dobíja pomocou nabíjačky, ktorá je súčasťou balenia. Batériu je možné dobíjať buď priamo na elektrobicykli, alebo je možné ju vybrať z rámu a dobiť ju separátne doma alebo v kancelárii.

Dobíja sa batéria pri šliapaní?
Nie, na dobitie batérie je nutné použiť nabíjačku, ktorú zapojíte do bežnej elektrickej zásuvky. Je to rovnaké ako, keď nabíjate svoj mobilný telefón alebo notebook.

Rozbehne sa elektrobicykel aj bez šliapnutia do pedálov?
Nie, elektromotor poskytuje dopomoc iba počas šliapania. Na elektrobicykli sa jazdí rovnakým spôsobom ako na klasickom bicykli. Môžete šliapať bez elektrickej dopomoci a jazdiť na voľnobeh, ale dopomoc sa aktivuje iba, keď na bicykli skutočne šliapete.

Môžem nabíjačku pre elektrobicykel použiť aj na dobíjanie ďalších zariadení?
Nie, každý elektrobicykel Cannondale je dodávaný spoločne so špecifickou nabíjačkou, ktorá je určená výhradne pre daný typ elektrobicykla. Jedná sa o prevenciu proti prípadnému poškodeniu.

Zlepšuje jazda na elektrobicykli fyzickú kondíciu?
Áno, jazda na elektrobicykli predstavuje skvelý spôsob, ako sa dostať do kondície. Elektrickú dopomoc si môžete voliť v závislosti na tom, ako intenzívne chcete šliapať do pedálov. To, že máte k dispozícii elektrickú dopomoc skrátka znamená iba väčšiu slobodu voľby.

Vyjdem na elektrobicykli prudké stúpanie?
Samozrejme. Jazda na elektrickom bicykli znamená, že dôjdete ďalej, vyššie a ľahšie vystúpite do miest, do ktorých by ste sa na klasickom bicykli možno nikdy nepozreli.

Môžem si batériu na elektrobicykli zabezpečiť proti odcudzeniu?
Na všetkých elektrobicykloch Cannondale sú batérie z bezpečnostných dôvodov uzamknuté k rámu. Pokiaľ chcete batériu z rámu vybrať, je nutné ju najprv odomknúť kľúčom, ktorý je dodávaný spolu s elektrobicyklom.

Môžem na elektrobicykli jazdiť v daždi?
Áno, všetky elektrické komponenty sú navrhnuté a vyrobené tak, aby odolali vode. Na svojom elektrobicykli Cannondale môžete bez obáv vyraziť v daždi alebo ho starostlivo umyť vodou. Na očistu vášho bicykla však neodporúčame používať tlakovú umývačku.

Ako by som mal svoj elektrobicykel zazimovať?
Cez zimu, kedy na bicykli nejazdíte, odporúčame vybrať batériu z bicykla a uložiť ju na suchom a teplotne stabilnom mieste. Li-Ion batérie by sa nemali skladovať vo vlhku, vysokých ani nízkych teplotách. Na zaistenie dlhej životnosti by ste mali batériu udržiavať nabitú na približne 70 %.

Koľko CO2 emisií ušetrím tým, že na elektrobicykli jazdím do práce?
Väčšina elektrobicyklov Cannondale je na náboji predného kolesa vybavená snímačom, ktorý automaticky ukladá údaje o vašej jazde. Jediné, čo je potrebné, je stiahnuť si aplikáciu Cannondale, spárovať ju s bicyklom a vždy, keď dáte prednosť jazde na bicykli pred jazdou autom, môžete sledovať, ako vy a celá komunita Cannondale zlepšujete ekologickú stopu.

Počas jazdy na elektrobicykli vypúšťate pri plnom výkone ekvivalent maximálne 3-5 gramov CO2 na kilometer (vďaka nabíjaniu cez elektrický výstup a spôsobu, akým bola táto elektrina dodávaná). Ak by ste rovnakú cestu absolvovali autom, emisie CO2 by dosiahli viac ako 120 gramov/km. Šetrite našu planétu a zároveň sa udržujte fit!

APLIKÁCIA CANNONDALE

Na čo by som sa mal/a pri nákupe elektrobicykla zamerať? Aký typ elektrobicykla je pre mňa vhodný?
Voľba tej správnej značky bicykla znamená predovšetkým spoľahlivosť, vysokú kvalitu a bezpečný produkt. Následne je potrebné sa zamyslieť na tým, za akým účelom budete svoj elektrobicykel používať, a v akom teréne budete jazdiť. Odporúčame navštíviť niektorého z našich predajcov, kde uvidíte konkrétne modely naživo a odborný personál vám pomôže vybrať ten správny typ a veľkosť. Z našej širokej ponuky si vyberie úplne každý.

NABÍDKA ELEKTROKOL CANNONDALE

Aké druhy motorov pre elektrobicykle existujú?
Podľa umiestnenia motora na bicykli delíme elektrobicykle v zásade na dva typy: elektrobicykle so stredovým motorom alebo s motorom umiestneným v náboji zadného kolesa.

Elektrobicykle s motorom v náboji zadného kolesa sú určené prevažne pre mestské jazdy, príležitostnú cyklistiku a dochádzanie do práce. Toto riešenie je tiež vhodné pre cestnú cyklistiku. Jeho výhodou je nízka hmotnosť a úplne nenápadný až diskrétny vzhľad.

Stredový motor umiestnený v samom strede rámu v oblasti kľuk je všeobecne výkonnejší a tým aj vhodnejší pre jazdu v teréne a dlhšie trasy. Preto ho nájdeme prevažne na horských bicykloch.

PONUKA ELEKTROBICYKLOV CANNONDALE

Kde všade môžem na elektrobicykli jazdiť?
S elektrobicyklom môžete jazdiť všade tam, kde sú bežné bicykle povolené: v lesoch, na horách, na cyklotrasách, poľných cestách a vozovkách. Elektrobicykle Speed Pedelec a elektrobicykle triedy 3 sú považované za motocykle, a preto sa na nich môžu vzťahovať rôzne dopravné predpisy. Pokiaľ radi jazdíte v teréne môžete sa tiež stretnúť s obmedzením v oblasti národných parkov a rezervácií.

Potrebujem na jazdu na elektrobicykli nejaké oprávnenie?
Celkovo vzaté nie. V každej krajine však platia pre prevádzku elektrobicyklov iná pravidlá. Napríklad v Európe sa rozlišuje Pedelec a Speed Pedelec, čo zodpovedá triede 1 a triede 3 v USA. Elektrobicykle Pedelec a Class 1 majú vstavaný obmedzovač rýchlosti 25 km/h, kedy sa motor automaticky vypne pri prekročení tejto rýchlosti a potom už šliapete za tzv. za svoje. Keď vaša rýchlosť opäť klesne pod 25 km/hod, dopomoc motora sa opäť aktivuje. To isté platí pre elektrobicykle Speed Pedelec a Class 3, ktoré majú rýchlostný limit 45 km/h. V niektorých krajinách je toto kolo považované za motocykel a môže vyžadovať vodičský preukaz a povinnú prilbu. Odporúčame teda overiť si príslušné pravidlá cestnej premávky.

Čo znamená S-Pedelec?
Podľa európskych predpisov by štandardné elektrobicykle nemali ísť rýchlejšie ako 25 km/h, zatiaľ čo elektrobicykle S-Pedelec (alebo Speed Pedelec) spadajú do rovnakej klasifikácie ako mopedy a môžu ísť rýchlosťou až 45 km/h. Vzhľadom na svoje označenie moped vyžadujú bicykle S-Pedelec vodičský preukaz, registračnú značku a jazdec musí mať počas jazdy povinnú výbavu, ktorou je napríklad helma.

Čo pri batérii znamená označenie Wh? Značí jeho vyššia hodnota lepšiu a výkonnejšiu batériu?
Skratka Wh značí watthodiny a určuje, koľko energie je možné v batérii uchovať na jedno plné nabitie. Čím väčšie je číslo Wh, tým viac energie je možné v batérii uchovať. Čím vyššie je teda číslo Wh, tým väčší je potenciálny dojazd a tým ďalej a vyššie na svojom elektrobicykli dôjdete.

Čo u elektromotora znamenajú hodnoty Nm a W?
V technickej špecifikácii motora sú uvádzané dve veličiny: Newtonmeter (Nm) a Watt (W). Obe hodnoty udávajú, akú veľkú pomoc alebo výkon budete mať pri rýchlej jazde alebo pri stúpaní do prudkého kopca. Úroveň Wattov je obmedzená predpismi na hodnotu 250. Newtonmeter je obmedzený iba fyzikálnymi zákonitosťami a jeho hodnota reprezentuje krútiaci moment. Krútiaci moment je sila, ktorá je potrebná na otáčanie zadného kolesa. Čím vyšší je krútiaci moment, tým rýchlejšie sa dá zrýchliť alebo vyjsť do prudkého kopca.

Kde si môžem elektrobicykel Cannondale zakúpiť?
Naša značka Cannondale disponuje celosvetovou sieťou predajní a oficiálnych predajcov, ktorí vám radi pomôžu s nákupom nového elektrobicykla. Sú schopní vám odporučiť ten správny typ, veľkosť aj cenovú reláciu elektrobicykla. Svojho najbližšieho predajcu nájdete v odkaze nižšie.

NÁJDITE SI SVOJHO PRODAJCU CANNONDALE

Cannondale - Logo
[X]

Přihlašte se k odběru novinek!

Získejte přehled o novinkách a akcích značky Cannondale.