Ako vybrať cestný bicykel Cannondale

O značke / Novinky / Ako vybrať cestný bicykel Cannondale
Stručná príručka výberu cestného bicykla Cannondale

Ak uvažujete nad kúpou cestného bicykla Cannondale, potom je tento článok určený práve vám. Na nasledujúcich riadkoch vás prostredníctvom troch jednoduchých krokov nasmerujeme k vášmu vysnívanému cestnému bicyklu a pomôžeme vám zorientovať sa v našej produktovej rade. Pusťme sa rovno do toho.

DATA | /clanky/2020 | Vybirame_roadbike_uvod_1250px.jpg

Krok 1 - VÝBER VHODNÉHO TYPU CESTNÉHO BICYKLA

Kde budem jazdiť?

Na samom začiatku výbere je nutné si ujasniť, aký štýl jazdy v skutočnosti preferujem. Milujem pocit zo super rýchlej jazdy, alebo sa rád oddávam nástrahám nespevnených ciest. Ak máte v tomto smere jasno, potom je tu jednoduchá rovnica.

  • Milujem rýchlosť a jazdu po asfalte = čistokrvné cestný bicykel. Cestné bicykle tejto kategórie spadajú do modelových radov SystemSix, SuperSix EVO, Synapse, CAAD13 alebo CAAD Optimo.
  • Uprednostňujem technickú jazdu v teréne = cyklokrosovy bicykel. Do tejto skupiny spadajú cestné bicykle pod označením SuperX.
  • Chcem mať možnosť jazdiť hladký asfalt aj terén = gravel bike. V tomto prípade vyberajte medzi modelmi Topstone Carbon Lefty, Topstone Carbon a Topstone.

Krok 2 - VÝBER VHODNÉ VÝBAVY CESTNÉHO BICYKLA

Dostávam sa rovno k ďalšej rovnici. Čím vyššie ambície, o to väčšia potreba kvalitného vybavenia.

Cestné bicykle podľa výkonu alebo ako vysoké sú moje cyklistické ambície

Závodne orientovaní jedinci túžiaci po výsledkoch siahnu, ak to finančná situácia dovolí, po tom najvyššom karbónovom špeciálu. Modely týchto kvalít nájdete v produktových radách SystemSix a SuperSix EVO. Oba typy bicyklov predstavujú aero cestné špeciály s tým rozdielom, že SystemSix bol skonštruovaný s dôrazom na rýchlosť a nízky aerodynamický odpor pre trate s rovinatým profilom, kdežto SuperSix EVO je optimalizáciou aerodynamiky, nízkej váhy a pohodlia, čo sú vlastnosti využiteľné vo viac členitom a kopcovitom profile.

DATA | //clanky/2020/vyber_silnicniho_kola | system_six_img_1250.jpg

Najrýchlejší cestný bicykel na svete- SyxtemSix

Bližšiemu predstavenie oboch modelov sú venované články Cannondale představil nejrychlejší silničku světa SystemSix a Cannondale představil novou evoluci SuperSix Evo. Mimochodom aero závodné cestný bicykel SystemSix je v súčasnej dobe považovaný za najrýchlejší bicykel sveta spĺňajúce kritériá UCI.

Ďalšie kategóriou soi závodnou geometriou je hliníkový CAAD13, ktorá je v skutočnosti geometrickou kópiou ostřílenějšího karbónového súrodenca SuperSix EVO. Konkrétny model CAAD13 Disc 105 získal na cyklistickom portále road.cc ocenenie ,ROAD BIKE OF THE YEAR 2019/20'. Za daným úspechom stojí revolučný krok v technológii výroby, kedy sa u hliníkového rámu konštruktérom podarilo dosiahnuť vlastností, ktoré dosiaľ ponúkali iba karbónové modely. Hliníkový rám s aero prvkami tak disponuje extra pohodlím a príjemnú hybnosťou pri zachovaní neuveriteľnej tuhosti. Viac si o danom modeli prečítate v článku Nový Cannondale CAAD13.

DATA | //clanky/2020/vyber_silnicniho_kola | CAAD13_img_1250.jpg

CAAD13 - hliníkový rám s dispozíciami karbónu

Výkonnostný cyklisti budú váhať medzi karbónovým rámom osadeným nižšou výbavou a hliníkovým rámom s kvalitnejšími komponentmi.

Ak dávate prednosť pohodliu, je tu populárna kategória klasických cestných bicyklov pod označením Endurance s ponukou vzpřímenějšího posedu pre dlhé hodiny v sedle. Karbónová rada nesie názov Synapse a verziu na ráme z hliníkových zliatin nájdete pod označením Synapse Alloy.

V prípade, že hľadáte ideálny pomer cena/výkon, je tu pre vás už spomínaná kategória CAAD13, ktorá skrýva závodné aero modely s dispozíciami, ktoré smelo konkurujú oveľa drahším karbónovým modelom. Edícia CAAD Optimo potom ponúka identickú závodnú geometriu za dostupnú cenu.

Rekreačný jazdci dajú prednosť lacnejším verziám na hliníkovom ráme, ktoré ponúkajú športovnú a pohodlnú geometriu pre dlhšie jazdu. Modelová kategória, z ktoré môžete vyberať, ma označenie Synapse Alloy. V prípade, že uprednostňujete závodný aerodynamický posed, vyberajte medzi modelmi CAAD Optimo.

Cestné bicykle do terénu - cyklokrosové bicykle, a gravel biky

Ak ste nadšenci bahenných kúpeľov, potom je tu pre vás kategória cyklokrosových bicyklov SuperX v karbónovom prevedení.

DATA | //clanky/2020/vyber_silnicniho_kola | superX_img_1250.jpg

Cyklokrosový špeciál SuperX Force eTap

Obojživelné stroje, zvanej gravel biky, nájdete pod označením Topstone Carbon Lefty, Topstone Carbon a Topstone. O modelu Topstone sa viac dočítate v článku Nový Cannondal Topstone 2021 - celoodpružená i elektrická verze. Téme gravel bikov sa podrobnejšie venuje článok Vybíráme gravel bike.

DATA | //clanky/2020/vyber_silnicniho_kola | Topstone_v_akci_img_1250.jpg

Cannondale Topstone Carbon v akcii

Cestné elektrobicykle

Máte málo voľného času? Chýba vám potrebná výkonnosť? Máme pre vás určité východisko v podobe cestného elektrobicyklu, ktoré vám umožnia dosiahnuť vyššie ciele v kratšom časovom úseku a značne umocní váš zážitok z jazdy, či už ste výkonnostnom cyklistom alebo len príležitostným jazdcom.

Dnešné cestné elektrobicykle sú vďaka integrovanej batérii a nenápadne umiestnenému motoru od klasických cestných bicyklov na prvý pohľad na nerozoznanie. V tejto kategórii môžete voliť medzi ľahkými karbónovými modelmi SuperSix EVO NEO.
Super rychlé silniční kolo. Pssss! Vlastně elektrokolo!

SuperSix EVO Neo 1 - super rýchle cestný bicykel. Pss ... Vlastne elektrobicykel!

SuperSix EVO Neo sú top cestné elektrobicykle osadená ľahkým motorom umiestneným v zadnom náboji a miniatúrnou úplne integrovanou batériou. Jedná sa teda o aero cestný top model s možnosťou núdzové dopomôcť pri jazde v kopcoch a jazde proti vetru. Model Supersix EVO NEO 1 váži len 11,3 kg! Viac sa o tomto elekrokole dozviete v článku Silniční elektrokolo které doslova létá.

Krok 3 - VÝBER KONKRÉTNEHO MODELU CESTNÉHO BICYKLA

Pri výbere konkrétneho modelu cestného bicykla ide ruku v ruke cena s výbavou a kvalitou použitých materiálov a technológií. Nezanedbateľným faktorom je aj farebné prevedenie a celkový dizajn.

Výbava a cenová úroveň cestného bicykla

Ceny cestných bicyklov sa pohybujú približne od 1 000 EUR do 11 000 EUR. Nezľaknite sa však, tie najdrahšie modely sú určené najmä profesionálnym atlétom a ich vyššia cena je daná investíciami do vývoja nových technológií a kozmických materiálov. Každopádne cenová hranica 1 000 EUR je kľúčova, pretože u výrazne lacnejších cestných bicyklov sa bohužiaľ nevyhnutne stretnete s ďalšími prevádzkovými investíciami, ktoré v konečnom dôsledku výrazne presiahnu nami odporúčanú hranicu.

Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že s kvalitným cestným bicyklom neobstarávate len samotný produkt, ale aj ďalšie služby, ku ktorým patrí podpora produktu, dostupnosť náhradných dielov a rýchlosť reklamačného servisu. Cannondale navyše ponúka doživotnú záruku na rám, ktorá je podmienená registráciou produktu na stránkach výrobca.

DATA | //clanky/2020/vyber_silnicniho_kola | SuperSix_evo_img_zaver_1250.jpg

Čas strávený na cestnom bicykli

Celkový čas strávený na cestnom bicykli nie je nutné brať ako zákonom daný ukazovateľ ospravedlňujúci výšku celkovej investície. Uhly pohľadu na vec sú rôzne a voľba cenové relácie úplne slobodná. Ak vám to finančná situácia dovolí a vy si zaobstaráte ten najvyšší dostupný model, pre ktorý bude vôňa asfaltu vzácnym zážitkom, nikto vám to nemá právo vytknúť. Na druhú stranu sa ale nevypláca siahnuť po modeli so základnou výbavou a čakať, že vám bude pri plnej tréningovej a závodné záťaži roky verne slúžiť. Rozumným pohľadom sa zdá byť voľba také cenové relácie, ktorá zodpovedá tomu, akú prioritu cyklistike prikladáte.

Záverom by sme vám radi popriali, nech vám váš nový cestný bicykel prinesie maximálnu radosť z pohybu a vždy vás úspešne dovezie k víťaznému cieľu.

Cannondale - Logo
[X]

Přihlašte se k odběru novinek!

Získejte přehled o novinkách a akcích značky Cannondale.